Anul 2018 a debutat pentru clubul nostru cu continuarea proiectului de screening oftalmologic gratuit prin care in ianuarie si februarie au fast vazuti in total 309 copii din gradinite,aceasta cifra adaugandu-se la cei 773 de copii evaluati in perioada sepembrie-decembrie 2017,astfel pana in prezent clubul nostru a verificat vederea a 1082 de copii in intervalul sept.2017-martie 2018.Acest fapt a fast posibil datorita daruirii si implicarii totale in acest proiect a colegei noastre doctor oftalmolog Dana Ciobotea.
Pentru ca preocuparea privind sanatatea comunitatii in care traim a fast o constanta in activitatea clubului nostru ,materializata prin aparatele pe care le-am donat Spitalului Municipal si Spitalului de Urgenta pediatrica din Timisoara in 2016 si 2017,in luna februarie 2018 am demarat un nou proiect,de data aceasta avand ca scop preventia oncologica,cu aceasta ocazie incercand sa facem cunoscuta si activitatea de inalta tinuta stiintifica a Centrului de Terapii Genice si Celulare Oncologice,cel mai avansat centru de terapii genice si celulare pentru tratamentul cancerului din Estul Europei ,care deruleaza proiecte de cercetare in domeniul imunoterapiilor si studii privind medicina regenerativa.Astfel,in 27 feb. in parteneriat cu ONCOGEN am organizat un simpozion intitulat ,,Martisorul Roz” cu scopul promovarii metodelor inovative de screening genetic ca metoda de preventie cat si creearea unei comunitati puternice si autentice alaturi de unicul Centru de Cercetare a Cancerului din Romania, capabil sa dezvolte campanii de preventie in sanatate ,cu impact comunitar.Simpozionul a fast sustinut de Profesor Doctor Virgil Paunescu,fondatorul si directorul Centrului ONCOGEN.La incheierea simpozionului,fiecare doamna prezenta a vizitat ONCOGEN,iar la final a prim it un martisor roz ca simbol al cunoasterii si sperantei.
In luna martie,in cadrul proiectului ,,Diamante de Cultura” coordonat de colega noastra Florina Toader,ne-am deplasat la Centrul de Plasament,,lsus Speranta Romaniei” unde doua familii de asistenti maternali au grija de 25 de copii de diferite varste.Timp de aproape doua ore,copiii au ascultat o lectura captivanta facuta de Mirel Carp,un Badea Cartan contemporan,care pe langa lectura a impartasit copiilor impresii din calatoriile facute in lume,iar la final fiecare copil a prim it in dar o carte si speram noi,bucuria si nerabdarea de a citi.
Tot in luna martie ,am continuat un proiect de suflet demarat in urma cu cinci ani,de sustinere cu alimente a Cantinei Sociale din comuna Margina,cantina care a aparut la initiativa Primarului din Margina,din dorinta de a diminua abandonul scolar.Astfel aici iau masa zilnic in perioada scolii 50 de elevi de diferite varste ,de la cei mai mici pana la cei mai mari,cu situatie materiala precara.
Si pentru ca se apropiau Sarbatorile de Pasti,pe langa alimentele de baza in valoare de peste 3500 lei,am pregatit si 50 de pachete pline cu dulciuri in valoare de aproape 2000 lei pe care le-am daruit personal fiecarui copil care a venit sa ia masa in acea zi.Nimic nu poate sa intreaca bucuria dar si recunostinta din ochii copiilor la vederea dulciurilor.Nimic din toate acestea nu ar fi fast posibil fara sustinerea financiara a sponsorului nostru,firma ZTE care din cei 10000 lei donati la sfarsitul anului trecut ,au facut posibil sa asiguram alimente de baza pentru sustinerea Cantinei Sociale in 2018 in doua etape :cea de acum din martie si a poi in septembrie.
0 primavara frumoasa,in care am daruit speranta , am continuat proiecte vechi si am inceput proiecte noi ,cu bucurie si implicare din partea fiecarei membre a clubului Lions Diamond.